Recycled Pastels skov perler 1580 stk
Recycled Pastels skov perler 1580 stk

Recycled Pastels skov perler 1580 stk

Varenr: 5942

Dyk ned i en verden af kreative muligheder med dette omfattende sæt på 1580 genbrugsperler i skovens farver. Dette kvalitetsprodukt fra Dantoys Pastels-serie er specifikt designet til at understøtte børns kreative og motoriske udvikling. Dette produkt er Svanemærket, hvilket betyder, at det opfylder nogle af markedets skrappeste krav til råvarer, produktion og brug.

Med dette store udvalg af perler kan børn skabe utallige mønstre og designs inspireret af skovens naturlige elementer. De enkelte perler er nemme at håndtere for små barnehænder og er ideelle til at styrke den finmotoriske udvikling. Når børnene koncentrerer sig om at placere perlerne præcist, træner de samtidig deres øje-hånd-koordination - en vigtig færdighed i deres udvikling.

Sættet er særligt velegnet til institutioner som børnehaver, hvor mange børn kan arbejde sammen om kreative projekter. Den store mængde perler sikrer, at flere børn kan være aktive på samme tid, hvilket fremmer social interaktion og deling. Det store antal perler gør det også muligt at skabe større og mere komplekse mønstre og designs.

Som en del af Dantoys kvalitetssortiment er perlerne produceret med fokus på sikkerhed og holdbarhed og de er fremstillet af genanvendte materialer. Perlerne er nemme at rengøre og vedligeholde, hvilket er særligt vigtigt i institutionsmiljøer.

Anbefalet til børn fra 3 år og opefter, hvor perlerne kan bruges til alt fra simple mønstre til mere avancerede designs. Dette alsidige legetøj skaber perfekte rammer for både selvstændig leg og sociale aktiviteter, hvor voksne kan guide og støtte børnenes kreative proces. Det store antal perler gør det muligt at lave mange forskellige projekter samtidig, hvilket er ideelt til både hjemmebrug og institutioner.

Farvevariation kan forekomme.

Pakkestørrelse: L: 13,5 B: 13,5 H: 17,5 cm

Sikkerhedsinstruktioner

  • Fjern al emballage før produktet gives til barnet
  • Advarsel: Indeholder lang snor - risiko for kvælning
  • Overholder EU's kemikalieforordning REACH nr. 1907/2006
  • Legetøjet kan vaskes
  • Advarsel: Indeholder små dele og kugler - ikke egnet til børn under 3 år
  • Gem virksomhedens kontaktoplysninger til fremtidig brug
  • Alle råmaterialer er svanemærket.

DKK 279.00

Varen er midlertidigt udsolgt, men kan bestilles. Leveringstiden er længere end normalt.

Produktegenskaber

Produkter er designet med fokus på kvalitet, sikkerhed og bæredygtighed

Øje-hånd koordination

Øje-hånd koordination

Dette legetøj er designet til at støtte udviklingen af barnets øje-hånd koordination gennem leg. Aktiviteten kan hjælpe barnet med at øve samspillet mellem syn og bevægelse.

Motorisk udvikling

Motorisk udvikling

Dette legetøj er designet til at støtte barnets motoriske udvikling gennem leg. Aktiviteten kan bidrage til at styrke både grov- og finmotoriske færdigheder.

Interaktionsskabende

Interaktionsskabende

Dette legetøj er designet til at invitere til samspil mellem børn og voksne eller børn og børn. Det kan skabe gode muligheder for fælles leg, dialog og læring.

Stimulerer fantasi

Stimulerer fantasi

Dette legetøj er designet til at inspirere barnet til leg og kreativ udforskning. Det kan opmuntre til at skabe og udforske fantasifulde og imaginære verdener.

Aldersgruppe 3+ år

Aldersgruppe 3+ år

Anbefalet aldersgruppe for dette legetøj er 3 år og opefter. Legetøjet er tilpasset førskolebørns evner og interesser.

Håndvaskes

Håndvaskes

Dette legetøj kan håndvaskes. For at bevare legetøjets kvalitet og sikkerhed anbefales det at vaske det forsigtigt i hånden med mild sæbe.

Institution

Institution

Dette sæt er af en størrelse, der er særligt egnet til børnehaver og andre institutioner. Det er designet til at kunne modstå hyppig brug af mange børn.

Svanemærket

Svanemærket

Dette legetøj er svanemærket. Svanemærket garanterer, at produktet lever op til strenge miljø- og sundhedskrav gennem hele dets livscyklus.

Genbrugsplast

Genbrugsplast

Produktet er produceret i genbrugsplast

Produceret i Danmark

Produceret i Danmark

Varen er produceret i Danmark. Vi prioriterer altid bæredygtighed, sikkerhed og pædagogisk værdi i hvert eneste produkt, vi skaber.

EN71

EN71

Vores produkter overholder sikkerhedskravene i den harmoniserede europæiske standard for legetøj EN71

60 years of sustainable, high-quality toys, trusted worldwide.

©2026 Dantoy A/S, All rights reserved.